Архів новин
«   »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
Сьогодні 8189
Вчора 16367
За цей тиждень 8189
За минулий тиждень 102061
За цей місяць 246595
За минулий місяць 266713
За весь час 5500618
Президент розпочав офіційний візит до Республіки Австрія
Правила розумного карантину. Чистота інформації
21 Липня 2020

Проблема боротьби  з глистяними захворюваннями була актуальною в усі часи. Ці хвороби не тільки приносять значну шкоду здоров’ю людини, але й є небезпечними для життя. Паразитарні хвороби, збудниками яких є понад 350 видів гельмінтів, супроводжують людство протягом багатьох століть. Ними уражено понад 4,5 мільярди людей у світі. В Україні щорічно офіційно реєструються 300-400 тисяч випадків гельмінтозів, і 80% із них – у дітей. На жаль, саме влітку зростає небезпека підхопити небезпечну недугу.

Де "живуть" глисти?

Гельмінти можуть паразитувати в усіх тканинах і органах людини. Для кожного виду в організмі людини є характерними свої специфічні місця локалізації гельмінтів. За  місцем локалізації вони поділяються на порожнинних та тканинних. У кишківнику зазвичай паразитують аскариди, анкілостоміди, карликові ціп’яки тощо, а в тканинах паразитують ехінококи, дирофілярії, онхоцерки. У верхньому відділі тонких кишок фіксуються бичачий і свинячий ціп’яки та широкий стьожківець, які мають довжину від 1,5 до 10 м, там паразитує й аскарида. У нижній третині тонкого відділу кишечника паразитує  карликовий ціп’як (довжина 5-8 см), волосоголовець – у товстому відділі. Опісторхоз полюбляє жити у жовчних ходах печінки і протоках підшлункової залози.

Коли необхідно обстежуватися?

Глистяні захворювання нерідко протікають без специфічних скарг і проявів, тому на предмет наявності глистяної інвазії необхідно ретельно обстежуватися у випадку тривалих порушень травлення і апетиту, втрати маси тіла. Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним, передусім, продукти життєдіяльності й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну дію. Глисти виділяють отруйні речовини в організмі людини і, як наслідок, швидка втомлюваність, блідість шкіри або алергічні висипання, темні кола під очима, головний біль, дратівливість, порушення сну тощо. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів та тканин у місцях паразитування гельмінтів.

Хто хворіє на гельмінтоз?

На гельмінтоз можуть захворіти усі, але групами ризику є: діти; люди з низькою санітарною культурою, які не дотримуються елементарних правил гігієни, любителі домашніх тварин, фермери, тваринники, а також люди, що вживають в їжу фрукти і овочі, вирощені на органічних добривах. Зазвичай зараження гельмінтами відбувається через забруднений випорожненнями грунт. 

Потенційну небезпеку зараження представляють і фекалії на дорогах і газонах. Гельмінти здатні прикріплюватися до взуття і таким способом проникати до будинку.  В погано провареному або просмаженому м’ясі висока ймовірність виживання личинок  гельмінтів. 

Глистяні інвазії можуть виникнути і в результаті вживання в їжу слабосоленої сирої риби. У цьому сенсі особливої небезпеки піддаються любителі суші. Не останню роль в зараженні паразитами  відіграють мухи. Вони на своїх лапках і хоботку можуть переносити яйця глистів та цисти найпростіших на продукти харчування  та ін.. Також зараження можливо при випадковому ковтанні води з поверхневих водойм при купанні. 

Які ознаки гельмінтів у дітей?

Від гельмінтів потерпає п'ята частина дітей, які відвідують дитячі заклади. Присутність в організмі дитини будь-яких гельмінтів може зумовити порушення фізичного й розумового розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті, погіршення загального самопочуття тощо. У дітей наявність глистяної інвазії можна розпізнати по блідості шкіри (особливо обличчя), порушенні апетиту і розвитку різноманітних диспептичних проявів у вигляді періодичної нудоти, блювання, болю в животі невизначного характеру, підвищеного газоутворення в кишечнику, слинотечі тощо.   
Як запобігти захворюванню?

Запобігти розвитку гельмінтозів допоможе елементарне дотримання правил особистої гігієни. Якщо мити з милом руки перед кожним вживанням їжі, після гри з кішкою чи собакою, відвідування туалету, то ефект захисту буде досить високим. Потрібно обов’язково обдавати кип’ятком овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді, піддавати термічній обробці рибу та м’ясо. Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д, А. Велике значення має і стимуляція загального імунітету, яка знижує ймовірність зараження гельмінтами, перешкоджає міграції паразитів по організму та скорочує тривалість їхнього життя в організмі. 

Заразитися можна скрізь і всюди, не треба цього боятися. Вкрай важливим є раннє виявлення хворих і своєчасне специфічне лікування. Треба вчасно застосовувати безпечні і надійні способи дегельмінтизації, які знищують паразитів на різних стадіях їхнього розвитку в організмі людини. Обираючи антигельмінтний препарат, перевагу слід надавати такому, який має високу ефективність і разом з тим високий профіль безпеки.

Не займайтеся самолікуванням, бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших дітей!

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Барського районного управління ГУ ДПСС у Вінницькій області