Архів новин
«   »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
Сьогодні 581
Вчора 889
За цей тиждень 50744
За минулий тиждень 145034
За цей місяць 398272
За минулий місяць 390336
За весь час 6049151
Прем’єр-міністр закликав регіони надавати пропозиції про розгортання мобільних госпіталів та розширення ліжкового фонду
Обережно: СOVID - 19! Частина І
Оголошення про проведення конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка у 2021 році за рахунок коштів обласного бюджету
21 Липня 2020

Проблема боротьби  з глистяними захворюваннями була актуальною в усі часи. Ці хвороби не тільки приносять значну шкоду здоров’ю людини, але й є небезпечними для життя. Паразитарні хвороби, збудниками яких є понад 350 видів гельмінтів, супроводжують людство протягом багатьох століть. Ними уражено понад 4,5 мільярди людей у світі. В Україні щорічно офіційно реєструються 300-400 тисяч випадків гельмінтозів, і 80% із них – у дітей. На жаль, саме влітку зростає небезпека підхопити небезпечну недугу.

Де "живуть" глисти?

Гельмінти можуть паразитувати в усіх тканинах і органах людини. Для кожного виду в організмі людини є характерними свої специфічні місця локалізації гельмінтів. За  місцем локалізації вони поділяються на порожнинних та тканинних. У кишківнику зазвичай паразитують аскариди, анкілостоміди, карликові ціп’яки тощо, а в тканинах паразитують ехінококи, дирофілярії, онхоцерки. У верхньому відділі тонких кишок фіксуються бичачий і свинячий ціп’яки та широкий стьожківець, які мають довжину від 1,5 до 10 м, там паразитує й аскарида. У нижній третині тонкого відділу кишечника паразитує  карликовий ціп’як (довжина 5-8 см), волосоголовець – у товстому відділі. Опісторхоз полюбляє жити у жовчних ходах печінки і протоках підшлункової залози.

Коли необхідно обстежуватися?

Глистяні захворювання нерідко протікають без специфічних скарг і проявів, тому на предмет наявності глистяної інвазії необхідно ретельно обстежуватися у випадку тривалих порушень травлення і апетиту, втрати маси тіла. Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним, передусім, продукти життєдіяльності й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну дію. Глисти виділяють отруйні речовини в організмі людини і, як наслідок, швидка втомлюваність, блідість шкіри або алергічні висипання, темні кола під очима, головний біль, дратівливість, порушення сну тощо. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів та тканин у місцях паразитування гельмінтів.

Хто хворіє на гельмінтоз?

На гельмінтоз можуть захворіти усі, але групами ризику є: діти; люди з низькою санітарною культурою, які не дотримуються елементарних правил гігієни, любителі домашніх тварин, фермери, тваринники, а також люди, що вживають в їжу фрукти і овочі, вирощені на органічних добривах. Зазвичай зараження гельмінтами відбувається через забруднений випорожненнями грунт. 

Потенційну небезпеку зараження представляють і фекалії на дорогах і газонах. Гельмінти здатні прикріплюватися до взуття і таким способом проникати до будинку.  В погано провареному або просмаженому м’ясі висока ймовірність виживання личинок  гельмінтів. 

Глистяні інвазії можуть виникнути і в результаті вживання в їжу слабосоленої сирої риби. У цьому сенсі особливої небезпеки піддаються любителі суші. Не останню роль в зараженні паразитами  відіграють мухи. Вони на своїх лапках і хоботку можуть переносити яйця глистів та цисти найпростіших на продукти харчування  та ін.. Також зараження можливо при випадковому ковтанні води з поверхневих водойм при купанні. 

Які ознаки гельмінтів у дітей?

Від гельмінтів потерпає п'ята частина дітей, які відвідують дитячі заклади. Присутність в організмі дитини будь-яких гельмінтів може зумовити порушення фізичного й розумового розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті, погіршення загального самопочуття тощо. У дітей наявність глистяної інвазії можна розпізнати по блідості шкіри (особливо обличчя), порушенні апетиту і розвитку різноманітних диспептичних проявів у вигляді періодичної нудоти, блювання, болю в животі невизначного характеру, підвищеного газоутворення в кишечнику, слинотечі тощо.   
Як запобігти захворюванню?

Запобігти розвитку гельмінтозів допоможе елементарне дотримання правил особистої гігієни. Якщо мити з милом руки перед кожним вживанням їжі, після гри з кішкою чи собакою, відвідування туалету, то ефект захисту буде досить високим. Потрібно обов’язково обдавати кип’ятком овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді, піддавати термічній обробці рибу та м’ясо. Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д, А. Велике значення має і стимуляція загального імунітету, яка знижує ймовірність зараження гельмінтами, перешкоджає міграції паразитів по організму та скорочує тривалість їхнього життя в організмі. 

Заразитися можна скрізь і всюди, не треба цього боятися. Вкрай важливим є раннє виявлення хворих і своєчасне специфічне лікування. Треба вчасно застосовувати безпечні і надійні способи дегельмінтизації, які знищують паразитів на різних стадіях їхнього розвитку в організмі людини. Обираючи антигельмінтний препарат, перевагу слід надавати такому, який має високу ефективність і разом з тим високий профіль безпеки.

Не займайтеся самолікуванням, бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших дітей!

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Барського районного управління ГУ ДПСС у Вінницькій області